Najczęściej popełniane błędy w pouringu
Technika poringu jest dla każdego, ale wiele osób na samym początku podchodzi do wylewania z wielkim entuzjazmem. Niestety on gaśnie, gdy uzyskany efekt jest daleki od zamierzonego. Z doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że często tak miałam. Chciałabym Wam podpowiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę przy wylewaniu obrazu i czego się wystrzegać. Błędy, które tutaj opisuję są oparte na moich doświadczeniach. Zaczynajmy.
1. Nieodpowiednia konsystencja mieszanki farb akrylowych z medium.
Wydaję mi się, że przygotowanie odpowiedniej mieszanki pod wylewanie obrazu stanowi połowę sukcesu. Niełatwo jest uzyskać taką samą konsystencję z każdej z farb po zmieszaniu z medium, dlatego na początku przygody z pouringiem polecam nasz gotowy zestaw do pouringu. Będziesz miał pewność, że farby są odpowiednio przygotowane do wylewania. W zestawie oprócz farb są różne dodatki np w postaci 12 kolorów brokatu, pędzelki i wiele innych.
2. Dobór ilości farby w stosunku do wielkości podobrazia.
Drugim najczęstszym błędem jest zbyt mała ilości farby. Wtedy manewrujemy płótnem na wszystkie strony i patrzymy jak obraz się zmienia, niestety w większości przypadków na niekorzyść. Pamiętajcie, że technika pouringu jest mało ekonomiczna. Zawsze lepiej mieć farbę w nadmiarze, gdy przystępujemy do wylewania.
3. Nie przemyślane kolory.
Osoby, które dotychczas miały niewiele wspólnego z malarstwem powinny na samym początku wybrać do pouringu bezpieczne zestawy kolorów. Nie wszystko do siebie będzie pasować. Najlepiej stosować kolory, które będą ze sobą kontrastować. Można też czerpać inspirację od osób, które zajmują się wylewaniem i spróbować z takimi kolorami, które one zastosowały. Moim ulubionym zestawem jest niebieski, róż oraz biel.
4. Nierówne podłoże.
W ostatnim wpisie mówiłam o tym jak ważne jest przygotować miejsce do wylewania. Podczas schnięcia jak i wylewania najistotniejszą kwestią jest, aby nasze podłoże było wypoziomowane - równe. Możemy w tym celu wykorzystać poziomice. Ja kładę wylany obraz na podłogę dodatkowo okrytą folią malarską. Mam wtedy pewność, że farba nie spłynie mi tylko w jedną stronę. Niestety przez nierówne podłoże wiele fajnych prac poszło na marne.
Najważniejsze w tym wszystkim jest to by się nie poddawać. Pierwsze „podejścia” do techniki pouringu będą trudne, ale gdy nie popełnisz błędów powyżej efekty będą świetne już od samego początku! Po więcej inspiracji zapraszamy na instagrama, facebooka oraz youtuba.
Miłego wylewania :)