Jakich przyborów potrzebujesz zaczynając rysować?
JAKICH PRZYBORÓW POTRZEBUJESZ ZACZYNAJĄC RYSOWAĆ?
Często robiąc coś po raz pierwszy nie do końca wiemy jak się za to zabrać. Dziś przychodzę do Was z listą rzeczy, które pomagają przy rozpoczęciu swojej przygody z rysowaniem ołówkiem. Oczywiście rysować można zacząć nawet na kartce w kratkę pierwszym lepszym ołówkiem, który znajdziesz pod ręką. Natomiast cenię sobie wygodę, a walory estetyczne od razu przykuwają moją uwagę. Te przybory z pewnością ułatwią Wam rysowanie.
BLOK RYSUNKOWY
Tak jak pisałam wyżej - narysować coś można na kartce z zeszytu, ale według mnie satysfakcjonujący rysunek w głównej mierze składa się z dobrego papieru. Bloki rysunkowe posiadają różne grubości (gramaturę) jak i faktury. Do szkicowania ołówkiem nie jest nam potrzebny blok o dużej gramaturze, wystarczy 90g/m². Faktura to sposób w jaki papier jest wykończony, może być gładki lub szorstki. Do precyzyjnych rysunków bardziej sprawdzi nam się ten gładki.
OŁÓWKI
Jeśli wybraliśmy już papier potrzebne nam są narzędzia, którymi będziemy szkicować. Ołówki posiadają różne twardości. Te oznaczone literą H cechują się tym, że są najtwardsze, czyli zostawiają jasny odcień grafitu. Natomiast literka B oznacza te najbardziej miękkie. Dzięki ołówkowi 9B z największą miękkością zdołasz osiągnąć czerń. Na początek wystarczą nam tylko 3 rodzaje twardości - podstawowy HB ze średnią miękkością, 2H do robienia prostych, jasnych szkiców, oraz 8B do głębszych odcieni, w którym łatwo rozetrzemy grafit.
WISZERY
Większość nauczycieli w szkołach plastycznych uważa, że rozmazywanie ołówka jest nieprofesjonalne. Ja osobiście uwielbiam ten efekt i uważam, że każda technika jest dobra. Dużo osób popełnia błąd przy rozmazywaniu używając palców. Nie rób tego! Palce zostawiają po sobie niechciane plamy, nawet jeśli wydaje nam się, że mieliśmy czyste dłonie. Do rozmazywania świetnie sprawdzą się wiszery, które zazwyczaj składają się z mocno ściśniętego papieru. Różne wielkości wiszerów sprawią, że będziecie mogli rozmazać większe obszary, jak i te drobne szczegóły. Do rozmazywania polecam także zwykłe chusteczki czy patyczki higieniczne.
TEMPERÓWKA
Ważne jest to, aby ołówki były dobrze naostrzone. Oczywiście jeśli chcecie pokryć większą powierzchnię kartki grafit nie musi być naostrzony w szpic. Natomiast do detali ostra, cienka końcówka nadaje się najlepiej. Zrobisz wtedy wszystkie najdrobniejsze szczegóły, które musisz uwzględnić w rysunku. Do tego potrzebujesz dobrej temperówki, która przede wszystkim nie łamie rysików! Naostrzyć grafit można również za pomocą papieru ściernego, wtedy sami decydujecie o tym jak cienki będzie szpic.
GUMKI
Gumka nie tylko służy do wymazywania błędnie narysowanych kresek. Oprócz zwykłej białej gumki warto posiadać gumkę chlebową. Ta nie ściera się, a wchłania drobinki grafitu przy pocieraniu, można ją rozgnieść i uformować, dzięki czemu wymażesz nawet malutkie szczegóły. Potrzebna jest także do różnych efektów światłocieniowych. Używa się jej na przykład do rozjaśnienia niektórych kosmyków włosów, do błysku w oku, czy do odbić w tafli wody. Stworzysz piękne cienie i przejścia tonalne, z którymi biała gumka nie daje sobie rady, ponieważ ta stworzona jest bardziej do wymazania mocno postawionych kresek.
PĘDZEL
Jak już wspomniałam, gumka chlebowa nie pozostawia po sobie “resztek”, niestety zwykła może zostawić ich całkiem sporo. Przyda się więc duży pędzel, aby resztki gumki lub grafitu ściągnąć bez brudzenia rysunku.
BIAŁY ŻELOPIS
Na koniec zostaje nam tylko biały żelopis. Używa się go do wykończenia rysunku. Do narysowania odbić światła w oczach, do drobnych wzorów i elementów, czy do podkreślenia czegoś błyszczącego.
Mając te produkty zaczniecie rysowanie na wysokim poziomie, a współpracowanie z nimi będzie satysfakcjonujące już od pierwszej postawionej kreski. Pamiętajcie o tym, aby się nie poddawać. Wymienione akcesoria mają pomóc w rysowaniu, ale nie sprawią, że od razu będziecie mistrzami hiperrealizmu. Ważne w tym wszystkim są Wasze chęci i praktyka. Im więcej rysunków zrobicie, tym więcej błędów do poprawienia zauważycie, następnie je poprawiając.
Wszystkie wypisane przybory znajdziecie na naszej stronie. Zapraszamy na nasz Instagram i Facebook po więcej inspiracji. Tam również możecie podzielić się z nami swoimi przemyśleniami i pracami artystycznymi.