Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-03-30

Jaki szkicownik wybrać?

Jaki szkicownik wybrać?


Rysunek to jedna z tych pasji, która może pochłonąć całkowicie i jednocześnie sprawić ogromną radość. Tak jak każdy rodzaj sztuki, rysowanie pozwala przelać swoje emocje na papier i w ten sposób wyrazić siebie. Przed rozpoczęciem swojej przygody z nauką rysunku warto zaopatrzyć się w profesjonalne przybory do tej aktywności. Jednym z niezbędnych elementów w przyborniku profesjonalnego rysownika jest z pewnością dobry szkicownik. Jeśli zastanawiasz się, jaki szkicownik wybrać, to zapoznaj się z naszym artykułem, w którym podejmujemy ten temat. Zapraszamy do lektury!


Jaki szkicownik kupić – dowiedz się z naszego artykułu


Szkicownik to nic innego jak zeszyt, w którym szkicujemy. Po pierwsze warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy wykorzystywać szkicownik? Do projektowania, rysowania, a może malowania? Jest to szczególnie ważne z uwagi na papier, którego będziemy potrzebować w swoim szkicowniku. Nie każdy szkicownik będzie dobry do wszystkiego.


Jaki szkicownik wybrać – wybierz odpowiedni papier


Lekko fakturowany papier sprawia, że dobrze trzymają się ślady węgli czy ołówka, chroni też przed rozmazywaniem się rysunków. Warto dodać, że w przypadku wykonywania szkiców ołówkiem, kredką i ogólnie wykorzystaniu suchych technik, wystarczy cienki papier. Wybór papieru jest często determinowany wykorzystywaną techniką. Przykładowo papier do akwareli powinien mieć odpowiednią gramaturę, papier do mazaków musi być koniecznie gładki, podczas gdy papier do ołówka może być cieńszy, żółtawy, chropowaty. Warto więc na początku wybrać papier dedykowany swojej technice.


Jaki szkicownik wybrać? – gramatura


Równie istotną kwestią jest wybór odpowiedniej gramatury papieru. Gramatura papieru oznacza masę jednego metra danego papieru. Przykładowo papier o najmniejszej gramaturze można spotkać w wielostronnych księgach, natomiast duże gramatury będą miały kartony, które trudno zgiąć. W przypadku szkicowników gramatura oczywiście przełoży się na rozmiar i wagę.


Jaki szkicownik wybrać – faktura


Równie ważna co gramatura, jest faktura papieru. Chodzi o to, czy kartka jest gładka, czy zawiera jakiś wzór papieru. Zatem jaki szkicownik do promarkerów wybrać? Mazaki, cienkopisy, przybory do kaligrafii sprawdzą się w połączeniu z gładkim papierem, ponieważ w przypadku szkicowników fakturowanych – linie będą wyglądać krzywo. W przypadku ołówków wybór nie jest taki prosty – zależy, jaki efekt chcemy uzyskać.


Jaki szkicownik wybrać – elementy dodatkowe


Dużym ułatwieniem jest także spirala, która pozwala wygodnie szkicować na każdej stronie, które można łatwo odwracać. Istotny jest również usztywniony tył, dzięki któremu można rysować np. w podróży, nie trzeba używać dodatkowych podkładek. Najlepszy szkicownik będzie wygodny w użytkowaniu. Wpływa na to także możliwość wyrywania kartek. Wiele szkicowników posiada delikatną perforację przy krawędzi kartki, które umożliwiają wygodne i równe wyrywanie pojedynczych kartek.


Najlepszy szkicownik w sklepie internetowym szkicuj.pl


Mamy nadzieję, że chociaż w pewnym stopniu pokazaliśmy Ci, jaki szkicownik wybrać. Produkty tego typu znajdziesz także w sklepie internetowym Szkicuj.pl. Zapraszamy!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 1144 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-21
Bardzo dobra i sprawna obsługa.
2024-04-16
Wszystko ok. Dzięki.
pixel