Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-03-30

Jaki ołówek wybrać - rodzaje ołówków

Rodzaje ołówków – jakie jest zastosowanie każdego z nich?


Każda osoba, która zajmuje się rysowaniem, dobrze wie, jak istotny jest wybór odpowiedniego ołówka. Rynek oferuje szeroki wybór tego typu produktów, chociażby ze względu na ich przeznaczenie, czy miękkość ołówków. W tym artykule przedstawimy rodzaje ołówków, a także zastanowimy się nad tym, jaki ołówek do szkicowania sprawdzi się najlepiej. Zapraszamy do lektury. Nad pytaniem postawionym w tytule artykułu najczęściej zastanawiają się osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę ze szkicowaniem czy rysunkiem technicznym. Dlatego przychodzimy z pomocą i przedstawiamy zastosowanie ołówków zarówno ze względu na ich parametry, na typy, a także wady i zalety każdego z nich. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego tekstu każdy rysownik amator będzie wiedział, jakie ołówki wybrać do nauki rysunku.


Miękkość ołówków – ważny komponent


Ołówki pod względem twardości można podzielić na twarde, z oznaczeniem zaczynającym się na literę H (bierze się to od słowa hard – twardy) oraz miękkie, których oznaczenie rozpoczyna się od litery B (black, czyli czarny). Na środku tej skali są ołówki HB oraz F. Warto dodać, że im wyższa cyfra przy oznaczeniu H, tym ołówek jest twardszy, im wyższa przy oznaczeniu B, tym miększy. Jak jednak miękkość ołówków wpływa na ich zastosowanie? Ołówki z oznaczeniem H kompletnie nie sprawdzą się w przypadku rysunku odręcznego. Ich twardy grafit dosłownie drapie powierzchnię papieru i nie pozwala uzyskać płynnego gradientu. Rysunek nim wykonany będzie blady i bez kontrastu. Jakie jest więc najlepsze zastosowanie twardych ołówków? Są to modele, które świetnie sprawdzą się w rysunku technicznym. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki ołówek do rysunku technicznego, to odpowiadamy: im twardszy, tym lepiej. Kolejną kategorią są ołówki HB i F, które nie uznaje się ani za miękkie, ani za twarde. Jest to najbardziej popularny rodzaj ołówków, który jest wykorzystywany głównie do prostych szkiców.


Jaki ołówek do rysowania? Doradzamy


Pojawia się zatem następne pytanie – jaki ołówek do rysowania będzie najlepszy? Za takie uznaje się ołówki z oznaczeniem B – przykładowo ołówek 2B to typowy ołówek do robienia niewielkich szkiców podczas planowania dużego rysunku. Jeśli natomiast rozważasz, jaki ołówek do szkicowania najbardziej się sprawdzi, to podpowiadamy! Ołówki 4B-6B najczęściej są wykorzystywane do cieniowania rysunku. Jeżeli na pracy potrzebny jest bardzo duży kontrast to czasami warto zastosować też ołówek 8B dla oddania głębokiej czerni, ale dla większości osób 6B już jest wystarczająco miękki.


Miękkość ołówków - podsumowanie


Podsumujmy więc kwestię, jaką jest miękkość ołówków. Ołówków twardych używamy głównie do szkicowania, konturów, czy rysunku technicznego. Jest tak, ponieważ są łatwo ścieralne i jasne, natomiast ołówki miękkie znajdą swoje zastosowanie głównie przy cieniowaniu. Poza tym warto pamiętać, że gdy przyciskamy ołówek zbyt mocno do kartki, możemy sprawić, że pozostawi odbijającą światło smugę, której nie da się zetrzeć. Nasza rada jest więc taka, że jeśli chcesz uzyskać bardziej nasycony kolor, sięgnij po prostu po bardziej miękki ołówek.


Rodzaje ołówków – drewniane i automatyczne


Rynek oferuje także inne rodzaje ołówków takie jak drewniane czy automatyczne. Te pierwsze są powszechnie dostępne i niedrogie, ale wymagają strugania. Automatyczne natomiast są bardzo komfortowe w użytkowaniu, szczególnie gdy nimi piszemy, ołówki automatyczne mają też zastosowanie w rysunku. Nie sprawdzają się natomiast podczas cieniowania dużych rysunków, ponieważ z uwagi na małą średnicę grafitu zajmuje to dużo czasu, ale wygodnie się nimi cieniuje bardzo małe szczegóły. Mamy nadzieje, że wprowadziliśmy Cię w świat ołówków i pytanie jaki ołówek do pisania, a jaki do szkicowania, nie sprawi Ci już problemu. Zachęcamy do sprawdzenia oferty sklepu internetowego szkicuj.pl, gdzie znajdziesz większość wyżej wymienionych ołówków.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 1144 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Super sprawnie i szybko
2024-04-08
Wszystko oki
pixel