Jak używać szpachelki malarskiej?
W ostatnim wpisie pisałam o akcesoriach do malowania obrazu i jednym z nich są właśnie szpachelki malarskie. W użyciu wcale nie są takie łatwe jak się wydaje. Wymagają one kreatywności i wyobraźni. Bez nich malowanie może przypominać skrobanie kawałkiem metalu po szorstkim płótnie. Im bardziej wyobraźnią i kreatywnością podejdziesz do malowania tym bardziej szpachelka będzie z Tobą współpracować nad niepowtarzalnymi efektami.
Staraj się jej nie kontrolować, jej największym atutem jest nieprzewidywalność. Kąt twojej ręki jest ważny, ponieważ będzie bezpośrednio przekładał się na efekty. Twój nadgarstek musi się swobodnie poruszać w każdym kierunku.
Rodzaje szpachelek malarskich
Szpachelki malarskie różnią się od siebie kształtem, wielkością czy rodzajem wykonania. Pewnie zapytasz jaką kiedy użyć? Jest to kwestia indywidualna. Najlepiej będzie przetestować różne rodzaje, a następnie wybrać te którymi malowało ci się najwygodniej. W naszej ofercie posiadamy profesjonalny zestaw szpachelek 9 w 1 ( zdjęcie poniżej).
7 sposobów malowania
1. Malowanie transparentne- rozcieranie farby tak, by pojawiły się prześwity papieru. Jeśli papier zawiera wyraźne pory lub inną ciekawą fakturę może stanowić to dodatkowy efekt.
2. Malowanie gładkie – tutaj sprawdzi się prawie każda szpachelka malarska. Efekt gładkiego malowania uzyskasz poprzez ułożenie jej równolegle do płaszczyzny kartki i malowanie całą jej powierzchnią.
3. Malowanie strukturalne – wystarczy, że na płótno lub kartkę będziesz nakładać grube warstwy farby. Dodatkowe efekty możesz uzyskać poprzez dynamiczne jej odrywanie. Taki wzór może przypominać np. układ liścia.
4. Malowanie czubkiem szpachelki – to wykorzystanie najczęściej ostro zakończonej końcówki. Sprawdza się wtedy, gdy chcesz uzyskać efekt podobny do kropkowania.
5. Malowanie bocznymi krawędziami – prostopadle lub pod kątem do płaszczyzny. Dzięki temu zabiegowi w łatwy sposób możesz uzyskać efekt prostej linii.
6. Malowanie śladem- to krótkie, urywane ruchy nadgarstka układanego każdorazowo pod innym kątem. Taka metoda świetnie sprawdzi się w malowaniu arytmicznych motywów, celem podniesienia atrakcyjności twojego obrazu.
7. Wyżłobienie dowolnych wzorów – jest możliwe na grubej warstwie farby. Czubkiem, boczną krawędzią lub małą szpachelką malarską w możesz wydrążać dowolne wzory.