Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-03-30

Jak dbać o pędzle do malowania?

Zestaw pędzli do malowania – jak o nie dbać?


Każdy malarz zarówno profesjonalista z wieloletnim stażem, jak i amator wie, że korzystanie z odpowiednich pędzli jest bardzo istotne. Różnego typu pędzle nadają się do innych technik malarskim, o czym należy pamiętać, wybierając pędzel. Jak natomiast dbać o te przybory? Jak przygotować pędzle do malowania? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. Zapraszamy do lektury! Do malowania pięknych obrazów nie wystarczą tylko zdolności, liczą się także dobre narzędzia. Do najważniejszych przyborów każdego malarza należy z pewnością profesjonalny zestaw pędzli do malowania. W dzisiejszych czasach sklepy plastyczne, zarówno stacjonarne, jak i internetowe, oferują szeroką gamę produktów z zakresu pędzli do malowania. Różne modele dostosowane są do innych technik malarskich. Dostępne są m.in. pędzle płaskie, okrągłe, nylonowe, czy szczecinowe.


Pędzle do malowania farbami mogą stracić swoją miękkość


Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o pędzle malarskie. Jeśli nie będziemy ich czyścić, to każdy model po czasie straci włosie, czy zrobi się sztywny i niezdatny do używania. Zużyte nieoczyszczone pędzle bez jakiejkolwiek konserwacji przeznaczone są tylko do wyrzucenia na śmietnik. I teraz pojawia się tytułowe pytanie, jak dbać o pędzle do malowania farbami?


Jak myć pędzle do malowania?


Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, jak myć pędzle do malowania. Czyszczenie pędzli po skończonej pracy jest bardzo ważne – liczy się przede wszystkim regularność. Należy myć pędzle po każdym malowaniu, bo inaczej nasze pędzle zeschną, skruszą się lub zniekształcą. W zależności od farby są różne sposoby mycia i czyszczenia pędzli. W przypadku farb akrylowych wystarczy ciepła woda i mydło. Ewentualnie możemy je wcześniej wymoczyć w roztworze z wody i octu. Bardziej skomplikowane jest to w przypadku farb olejnych. Jak myć pędzle do malowania po farbie olejnej? Takie pędzle należy umyć terpentyną, spirytusem lub gorącym octem, a następnie dokładnie spłukać wodą. W przypadku sytuacji, gdy nie zdążysz umyć pędzli po olejach, zostaną już sklejone i suche, to możesz użyć właśnie terpentyny, która przywróci Ci pędzle do pierwotnej miękkości. Dobrym rozwiązaniem jest mydło do czyszczenia pędzli dostępne w sklepach plastycznych.


Jak przygotować pędzle do malowania – suszenie i przechowywanie


Właściwe umycie pędzli to tylko pierwszy krok, równie ważne jest ich odpowiednie suszenie i przechowywanie pędzli. Pędzle powinny być suszone w pionie, najlepiej włosiem w dół, ale nie może ono dotykać dna kubka czy innego podłoża. Pędzle powinny być także dobrze przechowywane. Wszystkie pędzle do malowania farbami możemy przechowywać m.in. w kubku, w stojaku na pędzle, czy w materiałowym organizerze. Tańszą opcją jest np. pudełko na buty.


Jak pielęgnować pędzle do malowania farbami – działaj już w trakcie pracy


Istnieją też dobre praktyki, które możemy wdrożyć już w trakcie korzystania z pędzli. Warto przepłukiwać pędzel podczas malowania. Jeśli malujemy przez dłuższą chwilę, to zbiera się coraz większa warstwa gęstniejącej farby. Co jakiś czas nabierając farbę, zamieszaj pędzelkiem w kubku czystego rozcieńczalnika, tego samego, którym rozcieńczyłeś farbkę, po czym odsącz włosie w papierowy ręcznik. Tak prezentuję się krótki przewodnik po tym, jak dbać o pędzle do malowania farbami. Mamy nadzieję, że artykuł był pomocny i że każdy z Was znalazł w nim coś dla siebie. Pamiętajmy, jak ważne jest odpowiednie czyszczenie pędzli, jeśli chcemy, by posłużyły nam one przez dłuższy czas.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 1144 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-20
Szybka i profesjonalna realizacja mojego zamówienia. Dziękuję i już przygotowuję nowe zamówienie. Pozdrawiam Janusz
2024-04-16
Wszystko ok. Dzięki.
pixel