Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2021-12-28

Farby akwarelowe w kostkach czy w tubach? Jakie wybrać?

akwarele

 

Wszyscy dobrze wiemy, by zacząć przygodę z akwarelami czekają na Nas naprawdę ciężkie wybory. Możemy poczuć się przytłoczeni dostępnymi możliwościami, wielkością i ceną produktów. Po wyborze odpowiednich akcesoriów oraz papieru lub płótna nadchodzi czas na najistotniejszy wybór… farb! A tutaj farby akwarelowe zaskakują różnorodnością możliwych wariantów.

 

 

Można je znaleść w podstawowej i najbardziej popularnej postaci kostek (lub półkoszek ) i tubek, ale również w innej, ciekawej formie. Wśród mniej popularnych propozycji znajdziemy - farby akwarelowe w pisaku. Dzięki swojej uniwersalności najczęściej wybierane są jednak klasyczne kostki oraz tubki. Czym się różnią? Jakie są podstawowe wady i zalety akwareli w kostkach i tubkach? Które akwarele będą najlepsze dla początkujących?

 

AKWARELE W KOSTKACH

 

Zazwyczaj występują w formie prostokąta w specjalnych plastikowych pojemniczkach. Jak wcześniej wspomniałam farby akwarelowe mamy w kostkach i półkoszkach. Różnica między tymi typami zawiera się w ich pojemności. Półkostki zawierają od 1,5 do 1,8 ml farby, natomiast kostki od 3,2 do 3,6 ml.

 

 

Farby akwarelowe w kostkach występują w stałej, twardej formie. Zasada jest prosta – im mniej wody dodamy do farbki, tym pełniejsze uzyskamy krycie, a co za tym idzie – kolor będzie intensywniejszy. Jeśli wody dodamy więcej, uzyskamy charakterystyczny dla akwareli delikatny, pół transparentny efekt, który uwydatnia fakturę papieru.

Jak przygotować je do malowania? Są dwa sposoby do których potrzebujesz tylko wody. Jednym ze sposobów jest zmoczenie farb bezpośrednio w opakowaniu kroplą wody. Drugą opcją jest nabranie farby wprost z opakowania na już wcześniej zmoczony pędzel. 

Dzięki tym, że są niewielkim rozmiarom oraz to że farby są suche i nie brudzą, idealnie nadadzą się do transportu. W naszej ofercie farby akwarelowe w kostkach są w metalowym opakowaniu, więc to jest dodatkowa gwarancja dla nich. Zestaw zawiera aż 48 różnych, unikalnych, wyrazistych kolorów. Ponadto jest również dołączony pędzel wodny dzięki któremu malowanie jest jeszcze prostsze, pozwala malować precyzyjnie i nie trzeba ciągle moczyć pędzelka- idealny na start z akwarelami.  

Akwarele w postaci kostek są również często polecane dla początkujących, ponieważ dużo łatwiej w ich wypadku zachować kontrolę nad pracą – nabrać odpowiednią ilość farby oraz monitorować stopień jej rozcieńczenia. 

 

AKWARELE W TUBACH

 

Akwarele w tubkach są półpłynne, ich konsystencję porównać można do farb akrylowych. Występują w pojemnościach od 5 do 15 ml, w naszej ofercie farby akwarelowe w tubkach mają 12 ml pojemności. Zestaw zawiera 24 różnych, unikalnych, wyrazistych kolorów. Każdy kolor umieszczony jest w osobnej zakręcanej tubce. Farbki są wygodne w nakładaniu i mieszaniu, mają idealną kremową konsystencje. 

 

 

Jak używać farb akwarelowych w tubkach? Mamy dwa sposoby – można nałożyć je od razu na pędzel, nie dodając do nich wody (wtedy kolory są bardzo intensywne) lub rozcieńczyć je wodą dla uzyskania delikatniejszego, mniej kryjącego efektu. 

O ile farb w kostkach możemy używać bezpośrednio z pojemniczków, bez konieczności używania palety, o tyle trudniej jest z farbami w tubach. Najlepiej korzystać z palety, na którą wyciskamy potrzebną ilość i dopiero wtedy nakładać na pędzel. Unikniemy dzięki temu zabrudzenia koloru w tubce.

Ciekawą ciekawostką, która przemawia za uniwersalnością farb w tubkach jest to, że z łatwością możemy przekształcić je w kostki! Potrzebujesz tylko kilka małych pojemniczków do których wciśniesz farby. Po całkowitym wyschnięciu będą jak akwarele w kostce!

 

FARBY AKWARELOWE W KOSTCE CZY W TUBKACH?

 

Dzięki formule farb w kostce, bez problemu weźmiemy farbki w plener bądź w podróż bez obawy, że farba się wyleje lub stworzy kłopotliwe zabrudzenia. Niestety nie można tego powiedzieć o farbkach w tubach… Będą nieco bardziej problematyczne w transporcie ze względu na ryzyko wypłynięcia farby.

 

 

Akwarele w tubkach lepiej sprawdzą się przy malowaniu dużych powierzchni. Możemy wycisnąć jej dowolną ilość. I wygodnie zamoczyć w niej szeroki pędzel. Możliwość użycia większego narzędzia pozwala na pokrycie dużej powierzchni obrazu w stosunkowo krótkim czasie. Próba zamoczenia szerokiego pędzla w kostce farby może skończyć się fiaskiem, a wielokrotne nabieranie farby mniejszym pędzelkiem znacznie spowolni pracę. 

 

KTÓRE WYBRAĆ? - podsumowanie

 

Zarówno akwarele w kostkach, jak i w tubkach mają swoje wady i zalety, dlatego dobrze jest przed zakupem zapoznać się z ich cechami i zastanowić się nad swoimi potrzebami. Odradzamy wybór farb akwarelowych tzw. szkolnych – ich pigment często jest niezadowalający, przez co praca z nimi może nie pozwalać na wykorzystanie w pełni potencjału akwareli i ostatecznie zniechęcić do dalszych prób. Świetnym kompanem do pierwszych prób będą farby akwarelowe w tubkach 24 kolory lub farby akwarelowe w kostce. Zajrzycie do naszego sklepu online, jest w czym wybierać :) Zapraszamy również na naszego instagramafacebooka po dalsze inspiracje oraz  ciekawostki.

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 1144 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-21
Bardzo dobra i sprawna obsługa.
2024-04-08
Wszystko oki
pixel