Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-05-20

Farby akrylowe czy olejne - jakie farby dla początkujących?

Każda osoba, rozpoczynająca swoją przygodę z malarstwem, musi podjąć wiele ważnych decyzji. Farby dla początkujących powinny być proste w użyciu, a także trwałe i bezproblemowe. Dobrze zdawać sobie sprawę z tego, że od pewnego czasu malarstwo uznawane jest za świetne i odstresowujące hobby, a nie tylko sztukę dla nielicznych i najbardziej utalentowanych.


Czym powinny charakteryzować się farby dla początkujących?


Jakie farby dla początkujących malarzy będą najlepsze? To pytanie zadaje sobie właściwie każda osoba, która przygotowuje się do zakupu podstawowych akcesoriów. Zwykle większość osób w czasach swojego dzieciństwa lub okresie szkolnym, spotkała się z akwarelami. Rzeczywiście często kojarzą się one z lekcjami plastyki, jednak wykorzystywane są także przez profesjonalnych artystów. Malowanie przy pomocy takich farb wymaga wody, ponieważ konieczne jest rozcieńczenie pigmentu. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę z tego, że akwarele wcale nie są odpowiednie dla osób początkujących, ponieważ wymagają sporych umiejętności i nie zapewniają odpowiedniego krycia. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z malarstwem powinny wybrać takie farby, które dają możliwość nanoszenia poprawek oraz tworzenia warstw. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad tym, czy lepsze będą farby akrylowe czy olejne, dla początkujących.


Farby olejne czy akrylowe, dla początkujących?


Na wstępie dobrze omówić różnice między farbami olejnymi i akrylowymi. Pierwszy rodzaj jest znany od kilkuset lat, a dokładniej od XV wieku. Farby olejne zostały stworzone w Niderlandach, a później ich receptura nieco uległa zmianom, jednak od XX wieku pozostały właściwie w niezmienionej formie. Ten rodzaj farb długo schnie i zawiera dużo pigmentu, dlatego wygląda bardzo atrakcyjnie na płótnie. Z kolei farby akrylowe powstały dopiero w XX wieku i najczęściej są uznawane za tańszą alternatywę dla farb olejnych. W praktyce jednak to właśnie ten typ sprawdza się idealnie dla osób początkujących, ponieważ malowanie farbami akrylowymi jest prostsze niż olejnymi oraz akwarelami. W przypadku akryli z łatwością można wymieszać ze sobą różne kolory, stopniować barwy, a także zapewniać doskonałą pigmentację. Schną one bardzo szybko, co jest z jednej strony korzystne (można nałożyć od razu kolejną warstwę), ale również problematyczne (ciężko pracować z takimi farbami i ulepszać formę). Farby akrylowe oferują za to bardzo szeroką gamę kolorów, dobrze się z nimi pracuje, dlatego często polecane są osobom początkującym. Odpowiadając więc na pytanie, czy lepiej wybrać farby olejne czy akrylowe dla początkujących, można uznać, że lepszy będzie drugi z wymienionych rodzajów. Dobrze pamiętać o tym, że rysunki farbami dla początkujących wymagają odpowiednio dobranych narzędzi, a więc pędzli i płótna. W przypadku farb akrylowych nie trzeba dokupywać na początku żadnych dodatkowych akcesoriów, natomiast do farb olejnych przydają się media strukturalne.


Farby dla początkujących, które spełnią twoje oczekiwania


Farby akrylowe mają naprawdę sporo zalet, zwłaszcza dla początkujących adeptów sztuki. Ten rodzaj farb pozwala na stworzenie pięknych obrazów, zarówno pod względem wizualnym, jak i technicznym. Trwałość akryli jest na wysokim poziomie, chociaż oczywiście nie sposób porównywać ich z farbami olejnymi. Dzieje się tak dlatego, że akryle zostały wynalezione około 500 lat później. Do dnia dzisiejszego przetrwało wiele obrazów, stworzonych przy pomocy farb olejnych, a więc wiadomo, że cechują się one wysokim poziomem trwałości. Z kolei akryle także są wytrzymałe na czynniki atmosferyczne i obrazy z XX wieku, namalowane przy pomocy tych farb, wciąż prezentują się świetnie. Osoby początkujące mogą wybrać akryle, ponieważ łatwiej się z nimi pracuje. Ten rodzaj farb sprawdza się idealnie do malarstwa współczesnego i artystycznego, a także obrazów o dużej dynamice i żywiołowości. Dobrym rozwiązaniem jest także samodzielne przetestowanie różnych rodzajów farb. W tym celu można kupić próbki lub udać się na warsztaty malarstwa. Osobom początkującym polecane są więc farby akrylowe, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił i namalować obraz przy pomocy akwareli lub farb olejnych. W końcu wszystko zależy od indywidualnej techniki malarskiej, potrzeb i preferencji autora obrazów.


Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 1144 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-21
Bardzo dobra i sprawna obsługa.
2024-04-12
Wszystko super! Świetna jakość materiałów, dobra cena. Ekspresowa dostawa. Bardzo fajny program zbierania punktów i wymiany ich na materiały. Super odkrycie. Polecam :)
pixel